Kihon Happou 2011

18.01.2011 09:08

 

Jak bylo oznámeno Hombu Dojo v Japonsku, tématem letošního roku je Kihon Happou (KH).

Je třeba uvést na pravou míru, že nemám ponětí co kanji (znaky), které sóke použil pro KH, mají znamenat. Nicméně si dovolím trošku svého zamyšlení nad tím.

Pro mě znamená KH přitáhnutí k základům (the basics) Bujinkanu a jeho škol. Neustálý trénink a studium tohoto základního stavebního kamene Bujinkan Budo Taijutsu by nám měl otevírat nové a jiné pohledy v jednotlivých částech našeho života jak na KH samotné, tak i na bojová umění a život. Budeme-li vnímat KH pouze jako soubor technik (waza) nedostaneme se ani na základní úroveň studia, spíše zůstaneme na úrovni mínus (pod nulou). Zůstat na základní úrovni znamená zastavit se. Právě velice hluboké studium KH a dalších základů je „bránou“ do vyšších úrovní pochopení bojových umění. Proto „základ“ nesmí být něčím mrtvým, musí být stále živý, aby umožňoval další změnu a růst. Asi bychom neměli zapomenout, že i sóke má svůj vývoj a růst. Proto dávejme pozor na neuvážené „skoky“ do závěrů nad tím, co sóke má na mysli. Kdysi nám sóke velmi vážně řekl: „Lidé si myslí, že život chápou a proto jsou tam kde jsou. Já si myslím, že život nemůžeme nikdy pochopit.“

Pro mě KH znamená, odevzdané a upřímné studium bojových umění. Mít snahu „vrtat“ v nich se stejnou silou a intenzitou, jako to dělají lidé, aby získali tolik potřebné suroviny z nitra Země, či jako to dělají proto, aby pochopili naši historii. Tak můžeme přirozeně procházet vývojem, který zanechá snad něco dobrého a užitečného i pro další generace. Tak snad i něco pochopíme z odkazu minulých generací, včetně generace současného sókeho.

Každý máme svůj individuální vývoj a to podle mě znamená mnoho variant KH. Je to nádherná barevnost života, kterou je někdy tak těžké unést. Možná můžeme pomocí tréninku bojových umění najít způsob, jak odhodit to, co nás zbytečně tíží a tím nalézt i jiné roviny života a vlastně i bojových umění…

 

To je mé Kihon Happou roku Zajíce!

 

Martin