Zbraně
Spíše než vnímat rozdíly mezi jednotlivými zbraněmi z různých období, je důležitější rozumět spojení mezi zbraní, jejím účelem, způsobem použití, dobou a těmi, co je používali, nebo používají. Porozumíte-li tomuto, pak po určité době tréninku Bujinkan Budó Taijutsu dokážete v mžiku pochopit výhody a nevýhody jakékoliv zbraně a tyto i využít. Existují také zbraně skryté. Podívejte se kolem sebe, na stůl, na ulici, kamkoliv…uvidíte obrovské množství zbraní všeho druhu (auto, tužka, počítač, telefon, konvice, kámen, papír, nůžky atd). Rovněž je třeba nezanedbat to co na první ani na druhý pohled jako zbraň vůbec nevypadá – lidský jazyk, mozek, myšlenky atd.
Ve tradičních bojových školách Bujinkanu existuje nejen nepřeberné množství technik se zbraněmi, ale také nepřeberné množství zbraní samotných.
Základní dělení zbraní v tradičních školách BU Bujinkanu je:
• Tyčové zbraně. Základ jsou krátké, středně dlouhé a dlouhé tyče – 90, 120 a 180 cm. Tyto však mohou být všech možných tvarů, variabilních rozměrů, skládací, okované, s hroty, ze dřeva, kovu, plastu, gumy atd.
• Sečné, řezné, bodné zbraně. Ken, Tachi, Katana, Tanto, Wakizashi atd. Také sem patří nejrůznější varianty nožů i mečů se zubatým ostřím, oboustranně broušené, jednoruční, dvouruční, různě dlouhé či zakřivené atd.
• Řetězové zbraně. Kyoketsu shoge, Kama, řetězy, lana, se závažím, bez závaží, kombinované, různě dlouhé atd.
• Kopí, halapartny. Opět různých délek a tvarů jak rukojetí, tak čepelí.
• Těžké válečné zbraně. Ono (velká válečná sekera), Bisento, kladiva, beranidla atd. Tyto potřebují z důvodu své váhy a setrvačnosti velmi specifické umění pohybu a boje s nimi.
• Střelné zbraně. Vše od luků, kuší, přes muškety, staré typy pistolí, ruční kanóny, granáty až po moderní střelné zbraně. V dnešní době trénujeme převážně s moderními střelnými zbraněmi.
• Vrhací zbraně. Shurikeny, Hira i Bo shurikeny. Patří sem ale také jakékoliv další speciální házecí předměty.
• Oslepující zbraně. Metsubishi – oslepující prášek. Cokoliv, co může být použito k oslepení útočníka či útočníků.
• Jakékoliv další zbraně, které nezapadají do výše uvedených kategorií
Všechny tyto zbraně mohou být použity k obraně, útoku, ale třeba i lovu, nebo jako nástroje k překonání překážek, či jako symboly míru a války.